Home / Ceramic Capacitors / RDEC71E475K2P1C03B
minImg
RDEC71E475K2P1C03B
Murata Electronics
Product No:
RDEC71E475K2P1C03B
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Obsolete
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF