Home / Ceramic Capacitors / RDER72E683K2M1H03A
minImg
RDER72E683K2M1H03A
Murata Electronics
Product No:
RDER72E683K2M1H03A
Description:
CAP CER 0.068UF 250V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.068 µF