RDH30072WS05
XP Power
Product No:
RDH30072WS05
Manufacturer:
XP Power
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 5V 300W
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 60A
Voltage - Input (Min) 43V
Package / Case Half Brick
Efficiency 88%
Mfr XP Power
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series RDH300 (300W)
Power (Watts) 300 W