RDQ150110S05
XP Power
Product No:
RDQ150110S05
Manufacturer:
XP Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 150W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 30A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 66V
Control Features Enable, Active High
Series RDQ (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 92.5%