RDS180-24-12
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RDS180-24-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 180W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.66" L x 3.15" W x 3.74" H (220.0mm x 80.0mm x 95.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series -
Power (Watts) 180W
Type Enclosed
Efficiency 79%