REA0611330M035K
KYOCERA AVX
Product No:
REA0611330M035K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REA/ CASE: 0611/ CAP: 33
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series REA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 10 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 33 µF