REA1335530M350K
KYOCERA AVX
Product No:
REA1335530M350K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REA/ CASE: 1335/ CAP: 53
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series REA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 448 mA @ 10 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 53 µF