REC15E-243.3SZ
Recom Power
Product No:
REC15E-243.3SZ
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 13W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 4A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series ECONOLINE REC15E-Z (15W)
Power (Watts) 13 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 85%