REC30E-4812SZ
Recom Power
Product No:
REC30E-4812SZ
Manufacturer:
Recom Power
Description:
30W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2.5A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90.5%
Mfr Recom Power
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series REC30E-Z (30W)
Power (Watts) 30 W