Home / DC DC Converters / REC5-243.3SRW/H6/A/CTRL/X2
minImg
REC5-243.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Recom Power
Product No:
REC5-243.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 6 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active Low
Series ECONOLINE REC5 (5W)
Power (Watts) 5 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Efficiency 77%