Home / DC DC Converters / REC6-4805SRW/R10/A/CTRL
minImg
REC6-4805SRW/R10/A/CTRL
Recom Power
Product No:
REC6-4805SRW/R10/A/CTRL
Description:
DC DC CONVERTER 5V 6W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 10 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series ECONOLINE REC6/R (6W)
Power (Watts) 6 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 82%