REF0611101M025K
KYOCERA AVX
Product No:
REF0611101M025K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REF/ CASE: 0611/ CAP: 10
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 182 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series REF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 455 mA @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 140 mOhms