REF1320121M120K
KYOCERA AVX
Product No:
REF1320121M120K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REF/ CASE: 1320/ CAP: 12
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 120 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 248 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series REF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 620 mA @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 120 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1.3 Ohms