REG1117FA2.5KTTTG3
Texas Instruments
Product No:
REG1117FA2.5KTTTG3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
DDPAK/TO-263-3
Description:
IC REG LIN 2.5V 1A DDPAK/TO263-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 62dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.55V @ 1A