REH0612331M010K
KYOCERA AVX
Product No:
REH0612331M010K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REH/ CASE: 0612/ CAP: 33
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 126 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series REH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 330 µF