REH1020102M025K
KYOCERA AVX
Product No:
REH1020102M025K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: REH/ CASE: 1020/ CAP: 10
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series REH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 mF