REM15-2412SW
Recom Power
Product No:
REM15-2412SW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series MEDLINE REM15-W (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 88.5%