REM30-4812DW/P
Recom Power
Product No:
REM30-4812DW/P
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.25A, 1.25A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series MEDLINE REM30-W (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 90%