RFE2500-24/S
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RFE2500-24/S
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 2500W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 13.54" L x 4.21" W x 1.60" H (344.0mm x 107.0mm x 40.8mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 96 A
Series RFE2500 (2500W)
Power (Watts) 2500W
Type Enclosed
Efficiency 92%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC