RGC0603FTC2M05
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RGC0603FTC2M05
Package:
0603
Description:
RES 2.05M OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 2.05 MOhms
Series RGC
Power (Watts) 0.1W, 1/10W