RGC1206FTC2K21
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RGC1206FTC2K21
Description:
RES 2.21K OHM 1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 2.21 kOhms
Series RGC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W