RHA0256R000FE02
Vishay Dale
Product No:
RHA0256R000FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 6 Ohms
Series RHA
Power (Watts) 25W