RHA050200R0FE02
Vishay Dale
Product No:
RHA050200R0FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 200 Ohms
Series RHA
Power (Watts) 50W