Home / Ceramic Capacitors / RHS7G2A121J0A2H01B
minImg
RHS7G2A121J0A2H01B
Murata Electronics
Product No:
RHS7G2A121J0A2H01B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 120PF 100V CCG RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.150" L x 0.098" W (3.80mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient CCG
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RHS
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 120 pF