Home / Ceramic Capacitors / RHS7J2H152J2M2H01A
minImg
RHS7J2H152J2M2H01A
Murata Electronics
Product No:
RHS7J2H152J2M2H01A
Description:
CAP CER 1500PF 500V UNJ RADIAL
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 500V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1500 pF