Home / Ceramic Capacitors / RHSQ92A224K2DGH01A
minImg
RHSQ92A224K2DGH01A
Murata Electronics
Product No:
RHSQ92A224K2DGH01A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.130" W (5.50mm x 3.30mm)
Temperature Coefficient X9Q
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RHS
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.22 µF