RK73B1JTTD360G
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
RK73B1JTTD360G
Package:
0603
Description:
RES 36 OHM 2% 1/8W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 36 Ohms
Series RK73B
Power (Watts) 0.125W, 1/8W