RL1210FR-070R062L
YAGEO
Product No:
RL1210FR-070R062L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
1210
Description:
RES 0.062 OHM 1% 1/2W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient ±800ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings AEC-Q200
Resistance 62 mOhms
Series RL
Power (Watts) 0.5W, 1/2W