RLC73K2ER523FTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73K2ER523FTDF
Package:
1210
Description:
RLC73K 2E R523 1% 1K RL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
Resistance 523 mOhms
Series RLC73, CGS
Power (Watts) 0.5W, 1/2W