RLC73N2AR158FTDF
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73N2AR158FTDF
Package:
0805
Description:
RLC73N 2A R158 1% 1K RL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 158 mOhms
Series RLC73, CGS
Power (Watts) 0.125W, 1/8W