RLC73PD3A1R0FTDG
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73PD3A1R0FTDG
Package:
2512
Description:
RLC73PD 3A 1R0 1% 2K RL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Ratings -
Resistance 1 Ohms
Series RLC73, GCS
Power (Watts) 2W