RLC73PD3AR953FTDG
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLC73PD3AR953FTDG
Package:
2512
Description:
RLC73PD 3A R953 1% 2K RL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Ratings -
Resistance 953 mOhms
Series RLC73, GCS
Power (Watts) 2W