RLD30P400UFF
Littelfuse Inc.
Product No:
RLD30P400UFF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 30V 4A RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 4 A
Height - Seated (Max) 0.791" (20.10mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 50 mOhms
Series POLY-FUSE®, RLD30
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 10 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 8 A