RLD60P110XF
Littelfuse Inc.
Product No:
RLD60P110XF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.1A RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia x 0.122" T (13.00mm x 3.10mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 380 mOhms
Series POLY-FUSE®, RLD60
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 150 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 2.2 A