RLP0111800FS00
Vishay Sfernice
Product No:
RLP0111800FS00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Description:
RES 1.18K OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.276" L (2.50mm x 7.00mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 1.18 kOhms
Series RLP
Power (Watts) 1W