RLP73M2AR068JTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RLP73M2AR068JTD
Package:
0805
Description:
RES 0.068 OHM 5% 1/4W 0805
In Stock : 4894
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 68 mOhms
Series RL73, CGS
Power (Watts) 0.25W, 1/4W