RMCP0402FT91K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP0402FT91K0
Package:
0402
Description:
RES 91K OHM 1% 1/8W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 91 kOhms
Series RMCP
Power (Watts) 0.125W, 1/8W