RMCP0603FT22K6
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCP0603FT22K6
Package:
0603
Description:
RES 22.6K OHM 1% 1/4W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 22.6 kOhms
Series RMCP
Power (Watts) 0.25W, 1/4W