RMCS0402FT1K50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS0402FT1K50
Description:
RES 1.5K OHM 1% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 1.5 kOhms
Series RMCS
Power (Watts) 0.063W, 1/16W