RMCS0402JT300R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS0402JT300R
Package:
0402
Description:
RES 300 OHM 5% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Resistance 300 Ohms
Series RMCS
Power (Watts) 0.063W, 1/16W