RMCS1210FT30K1
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS1210FT30K1
Package:
1210
Description:
RES 30.1K OHM 1% 1/3W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Resistance 30.1 kOhms
Series RMCS
Power (Watts) 0.333W, 1/3W