RMCS2010JT75K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RMCS2010JT75K0
Package:
2010
Description:
RES 75K OHM 5% 3/4W 2010
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2010
Ratings -
Resistance 75 kOhms
Series RMCS
Power (Watts) 0.75W, 3/4W