RN55C1303DBSL
Vishay Dale
Product No:
RN55C1303DBSL
Description:
RES 130K OHM 1/8W .5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 130 kOhms
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Power (Watts) 0.125W, 1/8W