RN55D1650FR36
Vishay Dale
Product No:
RN55D1650FR36
Description:
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 165 Ohms
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Power (Watts) 0.125W, 1/8W