RN60C49R9BBSL
Vishay Dale
Product No:
RN60C49R9BBSL
Description:
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 49.9 Ohms
Series Military, MIL-R-10509/1, RN60
Power (Watts) 0.25W, 1/4W