RN70D2940FRE6
Vishay Dale
Product No:
RN70D2940FRE6
Description:
RES 294 OHM 3/4W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 294 Ohms
Series Military, MIL-R-10509/3, RN70
Power (Watts) 0.75W, 3/4W