RNC50J1471BSB14
Vishay Dale
Product No:
RNC50J1471BSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.47 kOhms
Series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate S (0.001%)