RNC50J1502FMBSL
Vishay Dale
Product No:
RNC50J1502FMBSL
Description:
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 15 kOhms
Series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Failure Rate M (1%)