RNC55H5053DSBSL
Vishay Dale
Product No:
RNC55H5053DSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 505K OHM 1/8W .5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 505 kOhms
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate S (0.001%)