RNC70K1002FRB14
Vishay Dale
Product No:
RNC70K1002FRB14
Description:
RES 10K OHM 1% 3/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 kOhms
Series Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Failure Rate R (0.01%)